EET pokladna na tvém PC, tabletu
nebo telefonu zdarma do konce roku!

EET pro řemeslníky – odkdy nově platí?

Byli jste připraveni nechat se smést 3. a 4. vlnou EET? Pak pro vás určitě nebude novinkou, že česká vláda EET povinnost pro řemeslníky odložila do konce roku 2020 na základě nouzového stavu. EET pro řemeslníky se ale samozřejmě neruší – a svým způsobem ani neposouvá. Spíš se jedná o to, že bude Finanční a Celní správa do konce roku 2020 přivírat oko, pokud se vám jako nově EET-povinnému podnikateli nepodaří povinnost plnit ve vládou určeném termínu.

V tomto článku se dozvíte vše o EET pro řemeslníky – od kdy platí poslední dvě vlny, koho se týkají a jak se na ně připravit, aby vás 3. a 4. vlna nezarolovala, ale donesla vás do budoucí prosperity vaší živnosti.


Koho se týká 3. a 4. vlna EET

Obecně je evidence tržeb je povinná pro všechny transakce spojené s podnikatelskou činností, které proběhly pomocí šeku, směnky nebo hotovosti, dále sem spadají i platby v omezené síti (stravenkami, vouchery, apod.). Příjemci plateb inkasem, kartou nebo převodem na účet nemusí evidovat tržby pomocí EET.

EET se také netýká státu, jeho institucí a správních celků, pojišťoven, poskytovatelů sociálních služeb, bank, podnikatelů s odpadními vodami, obchodníků s cennými papíry a dále několika typů menších živností (čekatelů na udělení DIČ, poskytovatelů veřejných toalet, apod.).

Poslední fáze EET slučuje 3. a 4. vlnu a zahrnuje téměř všechna povolání nezacílená v předchozích dvou vlnách, tedy svobodná povolání, služby, výrobu a vybrané řemeslníky, zemědělce a dopravce. Patří sem třeba také kadeřníci, vizážisté, maséři, opraváři, instalatéři, elektrikáři, topenáři a malíři pokojů.


Jak to tedy je - aneb odkdy je EET pro řemeslníky povinné

Již dávno byly 3. a 4. vlna sloučeny do jedné fáze a společně měly vejít v platnost 1. března 2020. Díky světové krizi však tyto vlny byly odloženy o tří měsíce.

4. května česká vláda schválila přerušení EET povinnosti až do konce roku 2020. Jejich rozhodnutí bylo potom strvzeno poslaneckou sněmovnou 6. května. Výsledkem je, že po 8 měsíců od původního data začátku platnosti poslední fáye EET podnikatelé v ČR nebudou muset evidovat své tržby.

Pokud se tedy nestabilní situace ve světě nezmění a vláda nebude nucena EET povinnost opět odložit nebo ji úplně zrušit, což bylo take téma EET diskuze, tak platí následující – EET pro řemeslníky bude povinné od 1. ledna 2021.


Nezbytné technické EET vybavení pro řemeslníky

EET povinnost nelze brát na lehkou váhu. Každý podnikatel musí být řádně vybaven jedním z velké škály technických zařízení na trhu. Každý si opravdu vybere to svoje,ale někdy je složité se džunglí nabídek prokousat. Proto jsme si pro vás připravili stručný popis základního vybavení.

Terminál

Pomocí EET terminálu snadno splníte EET povinnost. Fyzické terminály jsou povětšinou vybaveny celou škálou funkcí, a někdy dokonce zahrnují účtenkovou tiskárnu. Jsou vhodné pro větší živnosti nebo podnikatele, kteří pči práci necestují – hodí se do restaurací, hotelů nebo větších kadeřnictví.

Mobilní přenosná pokladna

Online pokladní systém je virtuální elektronická pokladna, kterou uživatel provozuje pomocí svého zařízení – ať už počítače, registrační pokladny, tabletu či chytrého telefonu. Jsou zde ukládány všechny informace o živnostníkových tržbách, které jsou pomocí online pokladny snadno odesílány na Finanční správu, kde se evidují. Podnikatel má stoprocentní přehled a může si kdykoli dohledat jakékoli údaje o svých transakcích a mít tak přehled o svém účetnictví.

Právě tento typ EET vybavení doporučujeme většině řemeslníků. Mezi některé z jeho výhod patří přenosnost, nízká cena – některé pokladny jsou dokonce zadarmo, dostupnost a také fakt, že uživatel nemusí pořizovat často drahé a neskladné fyzické pokladny. Online pokladnu je třeba doplnit o tiskárnu na účtenky, které je povinné zákazníkům vydávat.

Při volbě mobilní pokladny je třeba pořádně pročíst podmínky a informovat se o případných poplatcích. V některých případech je u pokladen, které jsou jinak zdarma, platit za export dat apod. Proto doporučujeme online pokladnu LétoPOS, která je skutečně zcela zdarma – od ukládání informací o transakcích po export dat.

Zvláštní režim

Novela zákona o evidenci tržeb zavádí od 1. května 2020 zcela nový způsob evidence tržeb, tzv. zvláštní režim. Poplatníci užívající tento režim nebudou potřebovat připojení na internet, elektronickou pokladnu nebo tiskárnu na účtenky. Tržby nebudou evidovány elektronicky, ale pomocí speciálních bloků účtenek vydávaných Finanční správou, kam se tržby následně musejí nahlásit. Poplatník musí splňovat 3 podmínky pro to, aby mohl používat zvláštní režim: nemít více než 2 zaměstnance, nebýt již plátcem daní v ČR, a jeho tržba za uplynulá 4 čtvrtletí nesmí přesahovat 600 000 Kč.

Přestože zvláštní režim bude tou nejlepší volbou pro některé podnikatele, je nutno zvážit jeho nevýhody, mezi které patří nutnost osobně vyzvednout blok účtenek na Finanční správě, nutnost vypsat účtenku ručně, nutnost archivace kopie účtenky po dobu lhůty stanovení daně a nutnost podat správci daně oznámení o tržbách po konci každého čtvrtletí a nutnost pravidelně hlídat, aby tržby nepřesáhly hranici 600 000 Kč.

Nabídka možností plnění EET povinnosti vás staví před malé dilema. Zeptali jsme se proto opraváře Tomáše, jak se na EET připravuje on sám: "Co používám? Určitě mobilní pokladnu. Víte co, já tu pokladnu ne vždycky potřebuju a mobil mám po ruce vždycky…a i když si tiskárnu na účtenky zapomenu doma, tak můžu zákazníkovi poslat účtenku mailem. To je super – můžu myslet na práci a ne na účetnictví."

Jak se přiravit na EET povinnost (a k tomu získat bonus pokladny LétoPOS!)

Řídíte se heslem, že štěstí přeje připraveným? My také. Připravte se včas a chytře na povinnost EET s online pokladnou LétoPOS, a získejte tak exkluzivní bonus. Registrací totiž získáte měsíce užívání zdarma, které můžete využít v roce 2021. Navíc vám pomůžeme prokousat se procesem získání EET certifikátu.

S pokladnou LétoPOS můžete:

  • Pracovat odkudkoli na jakémkoli zařízení
  • Odesílat klientům účtenky přes WhatsApp nebo sms
  • Vydávat neomezené množství účtenek
  • Dát účetnímu přístup k vašemu účtu a stahovat vase data z jakéhokoli období neomezeně
  • Využívat spoustu dalších výhod

Vyzkoušejte pokladnu LétoPOS zcela zdarma a získejte exkluzivní bonusy!

Sleva na daních pro nové uživatele EET

Noví uživatelé EET mohou využít slevu na dani, která činí 5.000 Kč. Je potřeba mít na mysli, že sleva na dani může nejvýše dosáhnout částky odpovídající kladnému rozdílu mezi 15 % dílčího základu z podnikatelské činnosti a slevy na poplatníka. Sleva pouze platí ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník zaznamenal svou první tržbu.

Jak získat EET certifikát

Pro zahájení používání jakékoli pokladny EET si budete potřebovat stáhnout EET certifikát ze stránek Finanční správy.

1) Získejte autentizační údaje na fyzické pobočce Finanční správy nebo je obdržte online na Daňovém portálu.

2) Stáhněte si EET certifikát z Daňového portálu – nejprve musíte vyplnit údaje o sobě, svém podnikání a případné provozovně

3) EET certifikát nahrajte do vaší EET pokladny

Hotovo! Můžete tržit a tisknout účtenky.

Líbily se ti naše materiály? Zaregistruj se do LétoPOS a nic ti neunikne.

Zaregistruj se a vyzkoušej LétoPOS zdarma
Používáme cookies ke zlepšení našich stránek.
Souhlasím
Close