EET pokladna na tvém PC, tabletu
nebo telefonu zdarma do konce roku!

Důležité pojmy týkající se EET

Pokud s EET začínáte nebo již máte nějaké zkušenosti, určitě využijete náš slovníček nejčastěji používaných pojmů, které s elektronickou evidencí souvisí. Víte co znamená EET certifikát, FIK nebo zvláštní režim? Na vše se na následujících řádcích společně podíváme a vysvětlíme.

EET všeobecně

Elektronická evidence tržeb byla zavedena proto, aby stát bojoval s podnikateli, kteří stát okrádají na daních. Díky EET má ministerstvo dohled nad příjmy obchodníků a podnikatelů, a to včetně transakcí, které probíhají v hotovosti. Každý podnikatel, na kterého se již EET vztahuje, má za povinnost zadávat příjmy do registrační pokladny nebo EET aplikace. Ty jsou napojeny na finanční správu a již před tiskem platebního dokladu se informace automaticky odesílají. Finanční správa má tak dokonalý přehled o všech tržbách, které se v zemi v daný moment uskuteční. Elektronická evidence tržeb funguje v České republice od roku 2016 a najdeme ji v běžné, zjednodušené a zvláštní formě.

CZ-NACE a DIČ pro vaší identifikaci

Klasifikace ekonomických činností, která je také nazývána CZ-NACE a je využívána od roku 2008, slouží k identifikaci a roztřídění oborů podnikání. Ať už pracujete jako zedník, kadeřnice nebo průvodce, vždy budete mít jiný kód, pod kterým se skrývá určitá ekonomická činnost. Tato klasifikace se v souvislosti s EET využívala zejména na začátku procesu, kdy byli jednotliví podnikatelé postupně přidáváni na seznam těch, kteří mají za povinnost zavést elektronickou evidenci. Pokud svůj kód CZ-NACE neznáte, najdete ho dle vašeho IČO v Registru ekonomických subjektů.

Kromě IČO máte pravděpodobně i DIČ, tedy daňové identifikační číslo. To jste získali po registraci na finančním úřadě. Každé DIČ začíná dvoumístným kódem země a následuje za ním buď rodné číslo fyzické osoby nebo v případě právnické osoby IČO. DIČ slouží ke kontrole a rychlé orientaci úředníků, kdy podle něj mohou kontrolovat subjekty, které mají či nemají zaplacené daně.

K čemu slouží EET certifikát a EET portál

Certifikát má stejnou funkci jako váš podpis a díky němu je státní správa schopná podnikatele identifikovat. Při prvním přihlášení do Daňového portálu si EET certifikát vygenerujte, následně je potřeba ho zadat do EET pokladny LétoPOS nebo jiné aplikace. Pozor ale na jeho omezenou platnost, která trvá pouze tři roky. Po jejím uplynutí je nutné vygenerovat nový certifikát.

Nevíte, kde najdete přehled a platnost vystavených certifikátů nebo si chcete projít seznam odeslaných tržeb? Veškeré informace naleznete na EET portále, což je internetová stránka a součást Daňového portálu, kde můžete komunikovat s finanční správou. K prvnímu přihlášení budete potřebovat autentizační údaje, které získáte od vašeho finančního úřadu nebo online.

FIK jako součást každé EET účtenky

Fiskální identifikační kód musíte nalézt na každém EET platebním dokladu. Jedná se o unikátní kombinaci písmen a čísel, který je automaticky vygenerován ihned v momentě, kdy je tržba zaevidována finanční správou. Následně je FIK zaslán zpět do pokladního systému. Výjimku tvoří evidování tržeb v zjednodušeném režimu nebo v běžném režimu při výpadku internetu či jiné chybě. V tomto případě lze FIK nahradit podpisovým kódem podnikatele.

Zvláštní režim

Novela týkající se EET, která byla schválena na podzim 2019 a měla platit od 1. května 2020, ale díky nemoci COVID-19 byla posunuta na 1. ledna 2021. Tento režim je taktéž označován jako off-line nebo papírový režim, tudíž neprobíhá v elektronické podobě. Zvláštní režim se týká nejmenších podnikatelů. Obchodník svým zákazníkům ručně vypisuje papírové účtenky, o výši tržeb následně informuje finanční úřad pomocí speciálního formuláře, který je odesílán každé tři měsíce. Podnikatelé ve zjednodušeném režimu ušetří za internet i pořízení EET pokladny, nicméně jsou vystaveni větší administrativní zátěži.

Informační oznámení

Všichni podnikatelé podléhající EET mají za povinnost vystavit ve své provozovně papírovou cedulku. Oznámení je nejčastěji umístěno na dveřích nebo vedle pokladny, v každém případě se musí jednat o viditelné místo. Tuto povinnost mají i trhovci. Naopak ji nemají řemeslníci, kteří chodí k zákazníkům a nemají stálou provozovnu.


Vyzkoušejte pokladnu LétoPOS zcela zdarma a získejte exkluzivní bonusy!
Líbily se ti naše materiály? Zaregistruj se do LétoPOS a nic ti neunikne.

Zaregistruj se a vyzkoušej LétoPOS zdarma
Používáme cookies ke zlepšení našich stránek.
Souhlasím
Close