EET pokladna na tvém PC, tabletu
nebo telefonu zdarma do konce roku!

Elektronická účtenka - elektronicky

Aby prodávající vyhověl zákonu o EET, musí být každá účtenka o zaevidované platbě zákazníkovi k dispozici, a to v okamžiku prodeje. Zákon nicméně nestanovuje formát účtenky a ani způsob jejího předání zákazníkovi.
Je tak možné předat účtenku elektronicky nebo například v ručně vypsané podobě.

Vzhledem k množství povinných informací, délce a složitosti kódů, které musí doklad obsahovat, však Ministerstvo financí vypisování ručně nedoporučuje. Opisování údajů včetně dlouhých kódů FIK a BKP je časově náročné a snadno může dojít k chybě. Mnohem snadnějším způsobem je poskytnutí takzvané webové účtenky. V tomto případě odpadá nutnost tisknout na termopapír a snižují se tak náklady podnikatele.
Zasílejte zákazníkům účtenky ihned do e-mailu.
Šetříte na papíru a tím máte přínos pro přírodu.
Aby bylo možné poskytnout účtenku v elektronické podobě, je nutné, aby se podnikatel zákazníka srozumitelně zeptal, jestli s obdržením účtenky v této formě souhlasí a zda má možnost přístupu k internetu. Pokud zákazník souhlas nedá nebo si není jistý a raději by dostal obvyklou účtenku, je podnikatel povinen předat účtenku vytištěnou nebo ručně vypsanou. Odmítnutí obsloužit zákazníka z důvodu chybějícího vybavení pro tisk účtenky v případě, kdy si to kupující přeje, by bylo v rozporu se zákonem pro ochranu spotřebitele. Pro takové případy se doporučuje mít připravenou alespoň běžnou kancelářskou tiskárnu.
V případě, kdy zákazník souhlasí s přijetím účtenky v elektronické podobě, musí podnikatel zajistit způsob, jakým odkaz na internetovou adresu, kde je webová účtenka uložena, předá zákazníkovi. Tento odkaz je vygenerován systémem LétoPOS automaticky a je vždy ve stejném tvaru.

Možností, jak tento odkaz předat, je několik, a to včetně odeslání na emailovou adresu, zaslání textovou zprávou nebo je také možné vypsat odkaz ručně na předem připravené lístečky papíru. Odkaz je vždy stejný a liší se pouze osmi posledními čísly. Tato čísla není složité dopsat na předem připravený lísteček s internetovou adresou a zákazníkovi předat.
Podnikejte na cestách, účtujte elektronicky.
S mobilní aplikací se obejdete bez tiskárny.
V případě předání internetové adresy elektronicky se podnikateli snižují náklady na tisk a navíc je tato verze šetrnější k přírodě. Papírovou verzi není nutné produkovat. Webová účtenka splňuje všechny zákonné náležitosti, stejně jako účtenka papírová. Jestliže zákazník s přijetím této verze dokladu souhlasí, má možnost s účtenkou nakládat stejně jako s účtenkou tištěnou. Získá tím ale také několik dalších výhod.

Pokud si zákazník přeje, může si účtenku později zobrazit na internetu, a to tak, že přepíše internetovou adresu do svého prohlížeče. Poté si může účtenku například vytisknout, uložit a vždy ji může opět využít, pokud by došlo třeba k potřebě reklamovat zakoupené zboží. Ověření účtenky pomocí Daňového portálu je také snazší při použití webové účtenky, protože stačí údaje zkopírovat a není třeba je přepisovat z tištěné účtenky. I zaslání do účtenkové loterie bude jednodušší vzhledem k tomu, že účtenka je již připravena k odeslání v elektronické podobě.
Webová účtenka může být vhodná pro podnikatele, kteří mají malé množství zákazníků, podnikají pouze online nebo případně jako doplněk pro ty, kteří přemýšlejí, jak ušetřit na nákladech na termopapír a provoz tiskárny.
V případě, kdy zákazník nesouhlasí s elektronickou verzí nebo dojde k výpadku internetu, je tiskárna spolehlivou možností, jak zákazníka bez problému obsloužit. Předávání tištěných účtenek je nicméně stále rychlejší a jednoduší, a proto existuje menší riziko vzniku chyby, kterou bude nutné vysvětlit Finanční správě.

Nejlevnější tiskárny se prodávají za částky okolo 2600 korun i s DPH a připojené k systému LétoPOS fungují naprosto spolehlivě a jednoduše. Využití webové účtenky bude tedy vždy záležet pouze na zvážení každého podnikatele.
Líbily se ti naše materiály? Zaregistruj se do LétoPOS a nic ti neunikne.

Zaregistruj se a vyzkoušej LétoPOS zdarma
Používáme cookies ke zlepšení našich stránek.
Souhlasím
Close