EET pokladna na tvém PC, tabletu
nebo telefonu zdarma do konce roku!

Ověření účtenky

Díky webovým stránkám Generálního finančního ředitelství i stránkám LétoPOS lze ověřit, že jakákoli vydaná účtenka byla zaevidována v Elektronické evidenci tržeb. Portál Ověření účtenky nahradil stránky Nahlášení nevydané účtenky používané v dřívějších EET vlnách. Zatímco někteří vnímají tento nástroj jako užitečnou pomůcku v boji proti podvodníkům, kteří nerespektují zákon o elektronické evidenci tržeb, jiní web označují za udavačský. V tomto článku se podíváme na negativa i pozitiva zmiňovaných stránek.

Jak funguje ověření účtenky

Podmínkou, co musí účtenka obsahovat, je, aby na ní byl identifikační kód (FIK). To samé platí i pro kopie dokladu, tedy když zákazník požádá o vystavení kopie účtenky. U evidence v běžném režimu je účtenka dohledatelná do 48 hodin od vydání, ve zjednodušeném režimu nejpozději do 5 dní.

Na stránkách je nutné zadat základní informace o účtence EET, jako je například datum a čas vystavení účtenky, částka a FIK. Během krátké doby lze zjistit, zda v systému obchodník platbu zaregistroval či nikoliv. Pro ověření můžete použít i užitečný nástroj na našich stránkách LétoPOS!

Pokud jste v pozici podnikatele, čas od času si tržby jako celek zkontrolujte a zjistěte, zda suma uvedená na Daňovém portále odpovídá sumě, která se nachází ve vaší pokladně. Přihlaste se na stránky a v sekci Správa údajů evidence tržeb lze vyfiltrovat tržby dle dní, měsíců, čtvrtletí či celého roku. Pokud by některé platby v evidenci chyběly, je nutné je dodat. Naopak platby navíc, které na portále nemají co dělat, vymažte. Takto by měla být vaše Elektronická evidence tržeb v pořádku.

Stinné stránky ověření účtenky

Na stránkách je kromě identifikačních údajů z účtenky nutno zadat i ověřovací kód z obrázku, a tím ověřit, že se jedná o vás a nikoliv o robota. Toto bývá standardem na stránkách různých společností, ale proč na stránkách státní správy?

Ačkoliv vláda omílá, že ověření účtenky je zcela anonymní, tak není! A to právě díky ověřovacímu kódu neboli reCaptcha. Zatímco Generální finanční ředitelství si ukládá „pouze" vaši IP adresu a typ prohlížeče, tak společnost Google, ke které se díky vyplnění ověřovacího kódu vaše data dostanou, si o vás ukládá mnohem citlivější informace. Mimo jiné i časovou zónu, informace, jaké služby od Google jste již využili nebo jaké stránky navštívili a mnoho dalších. Při ověření účtenky tedy dáváte společnosti Google k dispozici konkrétní informace a soukromá data o vaší osobě. Je tedy na zvážení každého občana, zda chce tyto informace dobrovolně poskytovat či se obejde bez ověření účtenky.
Líbily se ti naše materiály? Zaregistruj se do LétoPOS a nic ti neunikne.

Zaregistruj se a vyzkoušej LétoPOS zdarma
Používáme cookies ke zlepšení našich stránek.
Souhlasím
Close