EET pokladna na tvém PC, tabletu
nebo telefonu zdarma do konce roku!

EET pro stánkaře – odkdy platí, koho se týká a jak se připravit?

Živíte se stánkovým prodejem zboží nebo občerstvení? Objíždíte se stánkem či pojízdnou prodejnou nejrůznějších farmářské a řemeslné trhy, markety, festivaly a slavnosti, kde nabízíte své produkty – ať už výrobky, jídlo nebo nápoje? Pokud ano, pak i vy určitě řešíte otázky týkající se EET: Jak se v systému EET vyznat? Jak při stánkovém prodeji snadno a rychle pracovat s účty a evidovat prodej? A do jaké vlny EET spadá právě stánkový prodej? Poradíme vám!

Co je EET?

EET neboli elektronická evidence tržeb je opatření státu, které zamezuje krácení daní tím, že eviduje veškeré příjmy podnikatelů, zejména těch v hotovosti. Tímto krokem tak stát vede živnostníky k řádnému danění.

Na koho se EET vztahuje?

EET platí pro všechny podnikatele bez ohledu na velikost jejich obratu, týká se tak i malých živnostníků, plátců i neplátců DPH. Podnikáte-li tedy v oblasti stánkového prodeje zboží a potravin, EET neuniknete, třebaže na stánku prodáváte například jen nárazově pár dní v roce.

Jak EET funguje?

Podnikatelé jsou nuceni zadávat veškeré příjmy do registrované EET pokladny, či využívat speciální mobilní aplikace, tím se zajistí automatické zasílání datových zpráv přímo na finanční úřad.

EET pro stánkový prodej

Ministerstvo financí a Finanční správa ČR rozlišuje stánkový prodej dvojího typu v závislosti na míře poskytovaných služeb:

· Pokud na stánku prodáváte zboží či občerstvení v zabalené podobě (v plastových obalech a nádobách nebo sáčcích) a z vlastní výroby, automaticky spadáte do 3. vlny EET.

· Na druhou stranu, jestliže vedle stánku nabízíte ještě zázemí pro konzumaci zakoupeného výrobku (lavice, stoly, židle, klasické nádobí, toalety, obsluhu), patříte již do první vlny živnostníků, kteří přešli na pokladní systém EET od roku 2016.

Od kdy platí EET pro stánkaře?

Původně se mluvilo o 3. a 4. vlně EET, jež se měly zavést od května 2020, nakonec však byly sloučeny do jedné – v pořadí již 3. vlny EET, která se v důsledku koronavirové situace odkládá právě na 1. leden příštího roku.

Prodáváte-li na stánku, z okénka s občerstvením či z pojízdné prodejny bez přidaných služeb, spadáte do tzv. 3. vlny EET, což znamená, že se na vás bude vztahovat povinná elektronická evidence tržeb od 1. ledna 2021.

Nezbytné technické EET vybavení pro stánkaře

Živnostníci jsou povinni pořídit si EET pokladnu, ať už fyzickou, například s již zabudovanou tiskárnou, či pro tyto účely využívat virtuální pokladnu. Fyzický terminál je vhodný především pro větší živnosti nebo podnikatele.

Nejsnazší pokladní systém pro stánkový prodej

Pokud se vám váš prodejní stánek nejeví jako nejvhodnější místo pro umístění fyzické EET pokladny, nezoufejte. Vystačíte si s mobilním telefonem či tabletem a mini přenosnou tiskárnou ke zhotovení účtenek. Virtuální aplikace vám tak zcela nahradí EET terminál. Doporučujeme vám EET pokladnu LétoPOS, se kterou snadno a bezbolestně přejdete na elektronickou evidenci tržeb a zároveň splníte všechny zákonem stanovené povinnosti. Uživatelsky je EET pokladna jednoduchá a funguje na telefonu, tabletu i PC.

Vyzkoušejte pokladnu LétoPOS, která vám jednoduše umožní:

· Být mobilní a pracovat na cestách na jakémkoli zařízení, ať už na počítači, mobilním telefonu nebo tabletu.

· Odesílat klientům účtenky online přes WhatsApp nebo pomocí SMS bez použití tiskárny.

· Vydávat neomezené množství účtenek.

· Sdílet data s vaší účetní firmou a neomezeně stahovat elektronická data z jakéhokoli období.

Vyzkoušejte pokladnu LétoPOS zcela zdarma a získejte exkluzivní bonusy!
Líbily se ti naše materiály? Zaregistruj se do LétoPOS a nic ti neunikne.

Zaregistruj se a vyzkoušej LétoPOS zdarma
Používáme cookies ke zlepšení našich stránek.
Souhlasím
Close