EET pokladna na tvém PC, tabletu
nebo telefonu zdarma do konce roku!

Elektronická evidence tržeb pro salony a služby

V následujícím článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o další vlně elektronické evidence tržeb, která měla být původně zavedena již v roce 2020. Povinnost EET se bude v rámci této vlny týkat všech kadeřnictví, kosmetických salónů, nehtových studií a také poskytovatelů ostatních osobních služeb, zejména pak masérů nebo fotografů. Ti všichni jsou součástí poslední čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET). Dříve nebo později se jich tedy bude týkat téma, které je již dlouho diskutováno, totiž EET pokladna pro služby. EET pro kadeřnice a všechny ostatní výše uvedené subjekty z poslední čtvrté vlny elektronické evidence tržeb vstoupí po schváleném odkladu vlády v platnost změnou zákona č. 112/2016 Sb. dne 1. ledna 2021. Od tohoto data se elektronická evidence tržeb stane běžnou záležitostí. V následujícím textu se dozvíte více k danému tématu a také pár praktických rad přímo pro vás a váš salón.

Je možné se EET vyhnout?

Jedinou možností, jak se EET obecně vyhnout, je přijímání plateb pouze převodem z účtu na účet nebo platební kartou. Což je v případě kadeřnictví, kosmetických salónů, nehtových studií nebo masérů, téměř nemožné. Pokud přijímáte platby v hotovosti, budete se muset zaregistrovat v systému EET, například si pořídit EET pokladnu pro kadeřnictví. Naštěstí existují způsoby, jak s podobnými systémy pracovat co nejpohodlněji a zároveň i s co nejnižšími náklady.

Jak začít pracovat s EET?

Nejdříve se musíte rozhodnout, který způsob evidence vám bude nejvíce vyhovovat. Ke správnému rozhodnutí vám pomůže krátké zamyšlení se nad následujícími otázkami: Jak velký je váš podnik? Kolik máte zaměstnanců? Jaký máte roční obrat? Jste plátci DPH? Potřebujete pro váš podnik více účtů, aby každý váš zaměstnanec mohl tržby přehledně odvádět pod svým označením? Pokud jste se krátce zamysleli nad následujícími otázkami, pak si jistě z námi nabízených variant EET dokážete správně vybrat a následující článek vám k tomu jistě pomůže.

Jaké řešení EET existují?

- POS terminál

POS terminál je dotyková pokladna se zabudovanou tiskárnou, která je ideálním řešením pro podniky, které chtějí pokladnu a tiskárnu v jednom. Ideální je tedy jako EET pokladna pro kadeřnictví, především pak pro všechna větší kadeřnictví, velké kosmetické salóny, nehtová studia apod.

S POS terminálem je evidence velmi rychlá. Stačí zadat položku a potvrdit. Údaje se rovnou odesílají do systému EET a POS terminál vám zároveň vytiskne účtenku. Můžete si také vytisknout denní přehled tržeb. Hodí se zkrátka všude tam, kde nechcete opakovaně propojovat aplikaci v mobilu s tiskárnou. Pro práci v tomto režimu však v salónu musíte mít spolehlivé internetové připojení.

- EET pokladní systém v mobilním telefonu

Provozujete pouze malý kosmetický salón a nechcete utrácet za drahé a velké pokladny? Pak pro vás bude ideálním řešením EET pokladní systém v mobilním telefonu. Existují různé typy aplikací nebo webových služeb, které si lze stáhnout přímo do vašeho mobilu nebo tabletu. Např. LétoPOS je webová služba, kterou lze otevřít na jakémkoli zařízení.

Účtenku s LétoPOS vydáte snadno a rychle pouhými dvěma kliknutími. Následně ji můžete poslat na e-mail zákazníka, WhatsApp nebo prostřednictvím SMS. Pokud jste se rozhodli účtenky také tisknout, je systém LétoPOS integrován do všech běžných modelů tiskáren. Pro akceptaci plateb kartou můžete použít libovolné z populárních řešení na trhu, například Sumup.

Spolupráce s vaší/vaším účetní/účetním bude v rámci pokladního systému v mobilním telefonu fungovat také naprosto bezproblémově. Účetní totiž může mít zřízený elektronický přístup přímo do systému a kdykoliv si tak stáhnout potřebná data o transakcích za všechna zúčtovací období. Na rozdíl od některých stávajících EET mobilních aplikací nevznikají s LétoPOS žádné další náklady spojené s exportem dat.

Pokud například ve vašem salónu zaměstnáváte několik kadeřnic a výše uvedená varianta EET s pomocí POS terminálu vám nevyhovuje, může být aplikace LétoPOSideální volbou i pro vaše kadeřníky.

Všechny své zaměstnance/kadeřnice můžete propojit do jednoho LétoPOS účtu. Každý z nich bude mít svůj účet, a to bez omezení. Tato varianta je opravdu nákladově efektivní, jelikož zaplatíte jen jednu cenu za předplatné, zatímco aplikaci budou využívat všichni vaši zaměstnanci. Každý z nich totiž bude moci otevřít aplikaci LétoPOS na svém mobilním telefonu, bez problémů vystavit účtenku a odeslat ji na tiskárnu v kadeřnickém salónu.

Stejným způsobem funguje například EET pro kosmetičky nebo EET pokladna pro maséry či masérky. Účtenku lze nejenom pohodlně vystavit, ale také vytisknout. Tiskárnu v salónu snad propojíte s aplikací LétoPOS přes Bluetooth a účtenka se sama vytiskne. Aplikace LétoPOS bez problémů funguje s jakoukoliv přenosnou tiskárnou. Pro práci v tomto režimu je potřeba, stejně jako v předchozí variantě, aby bylo v provozovně zavedeno bezproblémové internetové připojení.

Pokud jste například profesionální fotograf či fotografka a rozhodli jste se účet LétoPOS využít pro EET, máte možnost klientům zasílat účtenky na osobní nebo firemní e-mail. Tím se podstatně zjednoduší celý proces a odpadne zbytečné papírování. Pokud ke klientům často cestujete a potřebujete mít možnost vydávat účtenky ať už jste kdekoliv, bude pro vás EET pokladna ve smartphonu tou nejlepší volbou. Tuto možnost v rámci EET využívají často maséři a masérky často se pohybující v terénu.

- Zvláštní režim

Ve zvláštním režimu nemusí poplatník disponovat pokladním zařízením, tiskárnou ani stálým internetovým připojením. Evidenční povinnost totiž v tomto případě není plněna elektronicky. Platí ovšem pouze pro fyzické osoby, které splňují následující podmínky:

a) Podnikatel není plátcem DPH.
b) Podnik má maximálně 2 zaměstnance.
c) Výše hrubých příjmů podniku nepřesáhla a nepřesáhne 600 000 Kč ročně.

Tento způsob administrativy je velmi zdlouhavý a časově náročný. Podnikatel si musí předem na finančním úřadu vyzvednout speciální předtištěné formuláře a 4x ročně je vyplnit a finančnímu úřadu odeslat. Hlavní výhodou je, že pro práci v tomto režimu nepotřebujete internetové připojení. Ovšem pokud se chcete vyhnout zbytečnému papírování a pravidelnému kontaktu s finančním úřadem, doporučujeme Vám zvolit si jednu ze dvou předchozích variant. Internet v mobilu má přece už dnes skoro každý a vám to rozhodně ušetří spoustu času a nervů.

Zaregistrujte se nyní v LétoPOS a získejte zdarma měsíce v zimě

Jednorázová sleva na dani ve výši až 5000 Kč za jakoukoliv pokladnu EET

Doprovodným zákonem k elektronické evidenci tržeb Poslanecká sněmovna schválila taktéž novelu zákona o daních z příjmů, která pro fyzické osoby zavádí novou slevu na dani dle § 35bc. Jedná se o jednorázovou slevu na dani ve výši 5000 Kč a vypočítá se z kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Jedná se o jakousi kompenzaci nákladů ze strany státu. Tato částka vám pomůže snížit vaši vypočítanou daň z příjmu. Tuto slevu lze uplatnit pouze jednou a to ve v prvním zdaňovacím období, ve kterém vám nastala povinnost evidovat elektronickou evidenci tržeb.

Sleva na daních pro nové uživatele EET

Noví uživatelé EET mohou využít slevu na dani, která činí 5.000 Kč. Je potřeba mít na mysli, že sleva na dani může nejvýše dosáhnout částky odpovídající kladnému rozdílu mezi 15 % dílčího základu z podnikatelské činnosti a slevy na poplatníka. Sleva pouze platí ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník zaznamenal svou první tržbu.

Certifikát EET

Se zavedením zákona o elektrické evidenci tržeb vznikla povinnost evidovat tržby téměr všem podnikatelským subjektům, kteří přijímají hotovostní platby. Pokud si pořídíte aplikaci registrační pokladny, budete potřebovat specifický soubor, který se nazývá EET certifikát. Získejte pomoc s postupem pro získání certifikátu EET zdarma. Pokud chcete vědět, jak tento proces vypadá, podívejte se na náš článek.


Po přečtení toho článku, by jste měli vědět, která z následujích možností elektronické evidence tržeb se k vám a vašemu salónu hodí nejvíce. Je potřeba se také zamyslet nejen nad tím, které řešení je nejlevnější z krátkodobého hlediska, ale také jak vám vybraný způsob evidence může ušetřit čas a usnadnit práci z dlouhodobého pohledu. Jste velký kadeřnický nebo kosmetický salón? Tak se vám asi zřejmě vyplatí investovat do Pos terminálu. Nebo jste středně velký podnik a máte více zaměstnanců, které chcete vzájemně propojit? Pak bude jednoduchá aplikace v mobilním zařízením právě tou ideální volbou. Nebo jste malý podnik, který nemá hodně tržeb, a proto využijete poslední nabízené možnosti, totiž zvláštního programu. A nebo jste malý podnik, který preferuje jednoduchost a transparentnost ve vykazování tržeb? Pak si asi zřejmě také pořídíte aplikaci do mobilu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, elektronická evidence tržeb se stává novou realitou, na kterou si budeme muset v budoucnu zvyknout. Ale hned poté, co si na tu novou realitu zvykneme, nám všem určitě usnadní práci spoustu práce s vedením evidence.

Líbily se ti naše materiály? Zaregistruj se do LétoPOS a nic ti neunikne.

Zaregistruj se a vyzkoušej LétoPOS zdarma
Používáme cookies ke zlepšení našich stránek.
Souhlasím
Close